תפילה

ימים נוראים

לאחר שלא יכולנו להיות יחד כתחילה ימים נוראים אחרונים, אנו מצפים לתפילה בציבור השנה בניצנים. אבל בגלל שהמגפה נמשכת, קהילת ניצנים תומכת גם כמה מניינים באזור שיתפללו בחוץ.

לחצו על הקישור הבא למידע על חברות ותשלום על ניצנים עבור תשפ"ב 5782 וכן בקשות ישיבה של ראש השנה ויום כיפור.

לחצו על הקישור הבא למכתב ערב ראש השנה מהוועד לחברי ניצנים LETTER FROM THE VAAD

RH/YK 5782 MINYAN SELECTION

להלן תמצאו מאמר מאת הרב שי העוסק בפרטי התפילה לאור המצב.

בס״ד

דינים שונים לראש השנה בצל קורונה

קהילה יקרה,

השנה, ברוך השם זכינו להתחסן אך עדיין מגיפת הקורונה משתוללת ואנו מחויבים לנקוט במשנה זהירות ולעשות ככל שביכולתינו לשמור על בריאות המתפללים. לקראת ראש השנה הקרב ובא יתקיימו התפילות במתכונת מצומצמת, תחת מגבלות התו הירוק בבית הכנסת וכמו כן במנינים אחרים שיתקימו באולם לנדאו ובפלאזה החדשה אותה הכשרנו בצד הימני של בית הכנסת. קהילתינו תתמוך גם במנינים נוספים בחצרות, בחניות בתים ובפארקים על מנת שנוכל לשמר את רוח הקהילה. על אף האתגרים רוח הקהילה ממשיכה לפעם בנו ולהעניק לנו עוז ותעצומות להמשיך ולחגוג את חגי תשרי ולהתפלל בכוונת הלב ״אבינו מלכנו מנע מגפה מנחלתך״ ״אבינו מלכנו שלח רפואה שלימה לחולי עמך״ ״אבינו מלכנו חננו ועננו כי אין בנו מעשים עשה עמנו צדקה וחסד והושיענו״. אני מתפלל ליום בו נוכל כולנו לחזור לבית הכנסת ולהתפלל ביחד, ללמוד תורה ביחד ולהמשיך להפיץ אור של חסד בקהילה ומחוצה לה. תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה ושנזכה כולנו בעזרת השם לשנה טובה וכתיבה וחתימה טובה.

להלן הצעות והוראות הלכתיות למניני התפילה:

  1. יש לשמור על כל הוראות משרד הבריאות, לשמור על ריחוק חברתי, עטיית מסכה שמכסה את הפה והאף, רחיצת ידים וניקיונם, וכו׳.
  2. באם המניין מתקיים בחוץ: עדיף להתחיל להתפלל מוקדם בבוקר ולהימנע מתפילה בחום ובשמש, ובכך להתפלל את כל התפילה (ללא השמטות).
  3. באם שורר חום כבד או שיש צורך לקצר את התפילה מסיבות מוצדקות אזי ניתן לערוך תפילה מקוצרת בדרך הבאה: (ובעזרת השם בשנה הבאה נחזור לתפילה כרגיל).

ניתן להתחיל את התפילה בברוך שאמר ולצמצם את פסו״ד ולומר רק ברוך שאמר, אשרי ונשמת. אין חובה לומר את כל הפיוטים-ניתן לבחור פיוטים )ראה רשימת פיוטים ממולצים למטה(. גם כאשר בוחרים פיוטים, יש לקחת בחשבון את ״רוח התפילה״ ולהעניק לקהל המתפללים הרגשה ושייכות ליום מיוחד זה של ראש השנה.

בשעת הדחק גדולה ניתן אפילו להתפלל בשחרית ״היכא קדושה״ ויאמרו עם החזן עד ״המלך הקדוש.״

רשימת פיוטים מומלצים

ה׳ מלך
לק-ל עורך דין
ימלוך
אתה הוא אלוקינו
ובכן ויהי בישורון מלך
ה׳ מלך
לק-ל עורך דין
ונתנה תוקף

תקיעת שופר-אומרים למנצח ומן המצר.

בברכת שנה טובה וכתיבה וחתימה טובה,
שי פינקלשטיין
רב קהילת ניצנים